افراد مسلح بر دفتر مرکزی مجله طنزی "شارلی ابدو" در پاریس پایتخت فرانسه حمله کردند.

گزارش شده است که در این حادثه دست کم 12 تن کشته شدند. رهبران بسیاری کشورهای غربی این حمله را محکوم کردند.

افراد مسلح روز چهار شنبه (17 جدی/ 7 جنوری) بر دفتر مجله "شارلی ابدو" حمله کردند. رئیس بخش ارتباطات پولیس فرانسه گفت که در این حادثه 12 تن کشته شدند. 10 تن دیگر در این حمله زخمی شده اند که وضعیت چهار تن آن‌ها وخیم گزارش شده است.

گزارش شده است که این افراد مسلح نقاب پوش با سلاح‌های خودکار نوع "کلاشینکوف" وارد ساختمان شده و دست به شلیک زده اند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه به صحنه حمله حضور یافت و خواستار برگزاری جلسه اضطراری کابینه شد. اولاند این حمله را "شوکی برای فرانسه" عنوان کرد و افزود که تردیدی وجود ندارد که این حمله "تروریستی" است. او افزود که در هفته‌های اخیر چندین حمله دیگر خنثی شده است.

در پی این حمله حکومت فرانسه هشدار امنیتی را در منطقه پاریس به بالاترین سطح ممکن ارتقا داد.

روزنامه "لوموند" در وب سایت خود گزارش داده است که مدیر مسئول این مجله که با نام مستعار "شارب" می‌نوشت نیز در این حمله زخمی شده است.

مجله "شارلی ابدو" در کنار سایر مطالب جنجالی، یک بار کاریکتاتورهای محمد پیامبر اسلام را منتشر کرد و در سال 2011 هدف حمله با مواد آتش‌زا قرار گرفت.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا این حمله را محکوم کرد و گفت: «من از این حمله وحشیانه و غیرانسانی بر دفتر این مجله عمیقاً شوکه شدم. این یک عمل غیرقابل تحمل و وحشیانه است که چالشی برای همه ماست

کاخ سفید نیز با شدیدترین الفاظ ممکن این حمله را محکوم کرد. جوش ایرنست، سخنگوی کاخ سفید گفت که مقام‌های امریکایی در تماس نزدیک با مقام‌های فرانسوی قرار دارند و آماده کمک در این قضیه است.

انگلا مرکل صدراعظم آلمان با لحن شدیدی این حمله را تقبیح کرده و ضمن یک نامه عاجل به رئیس جمهور فرانسه، با مردم این کشور ابراز همدری کرد. او گفته است: «به این وسیله می خواهم همدردی عمیق مردم آلمان و شخص خود را به اقارب و بازماندگان این حادثه ابراز نمایم

خانم مرکل گفته است: «این حمله قبیح نه تنها حمله ای بر زندگی شهروندان فرانسه و امنیت داخلی این کشور است، بلکه تجاوز به آزادی بیان و رسانه ها می باشد.»

DW.DE